Pieskomily

 

Sú to milé zvedavé potvorky, ktoré sa vedia tešiť zo života. Spríjemnia Vám život a je s nimi celkom pekná zábava. Môžete ich sledovať celé hodiny a sú lepší ako telka a nikdy Vás neomrzia. Dokážu oceniť keď sa o ne dobre staráte, a keď z Vás cítia lásku. Niekedy môžete na dôkaz ich lásky k Vám a ako poďakovanie za Vašu dobrú starostlivosť ucítiť na krátu chvíľku ich malý drsný jazýček ako Vám olizuje prst či dlaň. Niekedy Vás zas nedočkavo pošťuchnú nosom či papuľkou, ked si niečo pýtajú alebo Vám jemne kusnú do ruky ak sú netrpezlivé, či chcú vedieť či je Vaša ruka jedlá :). Ich akrobatické kúsky a čertoviny Vás rozosmejú a vedia odohnať aj smútok. Ak sú dobre skrotené spokojne Vám sedia v ruke, či lone a jedia semiačka alebo sa nechajú hladkať a škrabkať za ušami.

 

Odkiaľ tieto milé zvieratká pochádzajú?

 

Pieskomil mongolský (Meriones unguiculatus) je hlodavec, ktorý pochádza zo stepí a polopúští Mongolska, Kazachstanu, severnej a severovýchodnej Číny a z Chitínskej provincii v Rusku. Čiže žije v oblastiach s horúcim a suchým podnebím. Pred silným slnečným žiarením sa chránia vyhrabávaním nôr pospájaných chodbičkami hlboko pod zemou.

Divo žijúce pieskomily sú plaché a na povrch vychádzajú až po západe Slnka. Žijú výlučne v kolóniách (jeden samec a vicero samíc).

Telíčka pieskomilov sú prispôsobené na horúce prostredie s nedostatkom vody tak, že z každého semienka, korienka, stebla trávy, lárv či hmyzu dokážu získať vodu.

Typické sfarbenie divo žijúceho pieskomila je aguti - čiže čierne očká, hnedá farba srsti na vrchu tela a biela srsť naspodku a bokoch.

 

Zdomácnené pieskomily

 

Stavba tela

 

Hlava pieskomila je pomerne veľká s výraznými očami. Ušnice sú menšie, menej ochlpené. Srsť na tele je hustá a lesklá. Pieskomil má osrstený aj chôst, ktorý je ukončený akoby jemnou štetkou.
Zadné končatiny majú dlhšie ako predné, čo im umožnuje skákať až do výšky 50 cm. Zadné chodidlá sú viac osrstené a sú zakončené malými pazúrikmi.

Dĺžka života pieskomila v zajatí priemerne 2-4 roky,pri dobrej starostlivosti skombinovannej s dobrým DNA plus zdravím aj 5 - 5 a pol roka.

 

Základné telesné údaje v skratke:

Dĺžka tela: 22–27 cm (s chvostom)
Telesná teplota: 37,5–39 °C
Počet tepov: 260–600/min.
Frekvencia dýchania: 70–120/min.
Dĺžka chvostu: 7–12 cm
Dĺžka uší: 0,6–1 cm
Váha: 60–120 g

 

Farebné varianty

 

Pieskomily majú už od základnej farby aguti (hnedá/biela) divožijúcich rôzne mutácie: biele, gold (zlaté), sivé, čierne a ich rôzne kombinácie. V petshopoch sa nachádza bohužiaľ iba malý výber z pár základných najčastejších približne 4 variácií v lepšom prípade máte na výber z 8 farebných variantov.

Dajú sa pozrieť dobre zoradené tu : www.thegerbils.com/colors1.htm

 

Rozmnožovanie

 

Pieskomily sa začínajú páriť vo veku 12 týždňov, odporúčame samičky pripúšťať až vo veku pol roka prípadne aj rok. Chuť na párenie sa u oboch pohlaví prejavuje hlasným dupaním zadnou nohou a samec naháňa stále samicu, prípadne samica začne provokovať samca. Väčšinou po spárení samec už samicu neotravuje, no je schopný ju oplodniť hneď po pôrode! Takže na to pozor!

 

Samica je gravidná 24-29 dní potom porodí v jednom vrhu v priemere 4-6 mláďat. Prvorodičky môžu mať aj menej mladých 2-3, záleží od veku samičky.

 

Počas gravidity zaobchádzajte so samicou jemne, ak má už zväčšené bruško berte ju na ruky čo najmenej. Prikrmujte ju ovocím, zeleninou, ktorá jej chutí a pred pôrodom a počas kojenia jej podávajte kúsky syra (najlepšie nie veľmi slaného) na podporu tvorby mlieka. Niektoré samice zjedia aj tvaroh.

 

Pred pôrodom vymente hobliny aby sa maličké narodili do čistého, dajte im o niečo väčšiu vrstvu hoblín ako zvyčajne. Keď sa malé narodia hlasno pískajú, no mláďatá a matku nechajte na pokoji minimálne jeden deň (t.j. 24 hodím po pôrode) odporúča sa tri dni po. Na druhý deň dospelých vyberte z akvária/klietky a skontrolujte malé - no pred tým si ruky otrite v hoblinách! Aby Vám napáchli, inak ich samica potom môže odvrhnúť alebo zabiť. Ak nájdete uhynuté mláďa odstránte ho. Dajte im do akvária/klietky materiál na stavbu hniezda, je to dobré hlavne ak je chladnejšie.

Samec sa o malé tiež stará, ak ho oddelíte od matky pred pôrodom alebo po ňom, samica ho k malým už nepustí a bude naňho útočiť!

 

Malé pieskomily

 

Mláďatá sa rodia holé a slepé.

Vo veku dvoch týždňov majú už úplný kožúštek.

Oči sa im otvárajú vo veku 2,5 týždňa.

Normálnu potravu začínajú malé postupne konzumovať (ochutnávať) od jedného týždňa a vo veku tri a pol týždňa sa začínajú živiť normálnou potravou pre dospelé.

Mláďatá je možné odobrať v prípade nutnosti vo veku 6 týždňov, ak mala samička ďalší vrh a majú málo miesta. Odporúčame ale mladé dávať preč vo veku 8 týžňov, ak sú na to vytvorené podmienky.

Hneď po narodení, prípadne aj pred ním im začnite hľadať nový domov!

 

Koľko pieskomilov chovať?

 

Pieskomily sú spoločenské zvieratá, preto je vhodné chovať spolu najmenej dva jedince. Osamotený pieskomil bude smutný a bude si vyžadovať Vašu častejšiu spoločnosť. Je možné, že veľmi osamelý pieskomil (taký čo samu venujú minimálne) sa dožije nižšieho veku a bude trpieť nejakým ochorením nehovoriac o psychických problémoch (predstavte si seba samého zavretého v akváriu bez rodiny a priateľov navždy = total cvokhaus). Najlepšie je, ak nechcete mať mladé, chovať buď samce alebo samice. Počet závisí od veľkosti Vášho akvária/klietky. Je jasné, že ak si kúpite samicu a samca tak sa po určitom čase začnú páriť! Ak chcete mať párik a zároveň viac pieskomilov, je vhodné zaobstarať samcovi viac samíc (napr. jeden samec a dve samice), pretože divožijúce pieskomily žijú v kolóniach v tzv. háreme. Potom ale treba dopredu myslieť na to, čo s toľkými mláďatmi o dosť dopredu, pretože samec oplodí aj dve samice naraz a samice môžu mať až šesť vrhov do roka a v každom vrhu aj šesť mláďat!

Dva samce chované so samicami budú neustále medzi sebou bojovať na život a na smrť o územie a samice, až kým neostane len jeden.

 

Kúpa pieskomila

 

Pieskomila si môžete kúpiť v chovateľskom obchode, od kamaráta, priamo od chovateľa alebo prípade cez inzerát. Pieskomila vždy musíte vidieť naživo! Vhodné je ak ich chvíľku budete pozorovať ako sa správajú. Utiahnutého, príliš flegmatického alebo malátneho pieskomila ihneď vyhodte z hlavy, je dosť možné, že je chorý. Vyberajte takého, ktorý je zvedavý, zaujíma sa o svoje okolie a o kamarátov v akváriu. Zdravý pieskomil má peknú udržiavanú lesklú srsť a je dobre zaoblený. Naopak chorý pieskomil býva vychudnutý, kožúštek je matný bez lesku, špinavý, s lysinami, holými miestami či chrastami. Oči musia byť čisté a jasné, bez výtoku a bez zákalu. Nos musí mať pieskomil bez raniek, výtoku a chrást. Srsť pri koreni chvosta nesmie byť ušpinená, pretože poukazuje na hnačkové ochorenie. Najlepšie je ak si môžete kúpiť mláďatká. V tom prípade ak majú menej ako 12 týždňov k nim môžete dokúpiť kamaráta z iného vrhu či ďalšieho chovateľského obchodu.

 

Cesta s novým zvieratkom domov

 

Buď si nového zvieracieho kamaráta odnesiete v prepravke, ktorú si kúpite rovno na mieste v chovateľskom obchode alebo si ju dopredu zakúpite. Je vhodná hlavne ak budete s pieskomilom cestovať dlhšiu dobu. Ak  nemáte domov ďaleko stačí aj krabica napr. od topánok, na ktorej urobíte dostatočné množstvo otvorov na prívod vzduchu, hlavne na poklope krabice a v horných častiach stien. V oboch prípadoch dáme na dno hobilny. Ak prenášate zvieratko v zime je vhodná vyššia vrstva hoblín aby sa zvieratko mohlo zakutrať a ohriať. Ak Vám cesta domov trvá dlho, alebo budete so zvieratkom dlhšiu dobu cestovať v aute (prip. autobuse) je vhodné so sebou zobrať aj napájačku s vodou a malé množstvo potravy.

 

Bývanie

 

Pieskomilom bude dobre v akváriu aj v klietke, aj keď ja osobne preferujem akváriá. Majú tam väčšie závetrie a môžu hrabať bez toho aby ste potom nadávali, že zas musíte zametať podlahu. Ideálna veľkosť klietky alebo akvária pre dva až tri pieskomily je 65x30x40 cm ak nemáte dostatočne veľké akvárium/klietku, môžete to vyriešiť prepojením dvoch akvárii, klietok alebo kombináciou akvárium a klietka. Dá sa to prepojiť napríklad plastovými tunelmi, ktoré sa bežne predávajú v chovateľských obchodoch.

 

Akvárium

 

Ak sa rozhodnete pre akvárium musíte im zabezpečiť dostatočný prívod vzduchu. Môžete to dosiahnut tým, že poklop bude urobený z dvoch častí a na vrch akvária ho položíte na nejaké podstavčeky (napr. gumenú hadičku prerežete napoly, a potom z polovíc odkrojíte potrebné množstvo menších polmesiacov, ktoré potom nastoknete na vrch steny akvária - celkom dobre to tam drží - z vlasnej skúsenosti) tak aby sa medzi poklopom a vrchom akvária spravila dostatočná škára na prúdenie vzduchu. Akvárium doma položte na také miesto aby naň nepražilo priamo Slnko, čo by bol veľký problém hlavne v letných mesiacoch.

 

Klietka

 

Ak sa rozhodnete pre klietku mala by mať aspoň dáke to poschodie a prípadne aj plastové tunely, mala by sa dať dobre čistiť a kovová časť by mala mať také rozostupy aby sa pieskomil cez ne nemohol prepchať. Dobré je ak sú dvierka na klietke umiestnené aj zboku aj na vrchu klietky. V tejto dobe sa predávajú klietky často s rôznou výbavou (kolesá, poschodia, rúry, misky, domček, atď.), takže záleží koľko si na klietku môžete dovoliť minúť peňazí. Doma potom klietku postavte na také miesto aby boli pieskomily v závetrí a nemali tam prievan a tiež aby na ne nepražilo Slnko v horúcich mesiacoch.

 

 Akvárium ani klietku nikdy nepostavte v blízkosti radiátora vo vykurovacom období ani priamo pod okno!!!

 

Podstielka

 

Akvárium aj klietku po kúpe najprv dôkladne umyjeme a osušíme a až potom vložíme podstielku.

Najvhodnejšie ako podstielka sú hobliny alebo špeciálna ekologická podstielka v tvare podlhovastých granúl bielej farby z papiera. Tie sa dávajú napr. aj mačkám ako podstielka do ich mačacieho wc a majú výhodu v tom, že dobre pohlcujú pachy. Piliny nie sú veľmi vhodné pretože sa oveľa viac drobia ako hobliny, čím vzniká viac prachových častích a drobných drevených čiastočiek, ktoré môžu podráždiť Vášmu pieskomilovi očká alebo sa dostať do uší či nosa a spôsobiť tam nejaký zápal a môžu aj sťažovať niektorým pieskomilom dýchanie. Hobliny sú vzdušné a tak sa v nich piekomily radi zahrabávajú (potom to vyzerajú ako malé živé ponorky pod hladinou hoblín :D). Ak môžem poradiť tak do klietky by som dala tie granule, pretože keď sa raz pieskomil rozhodne hrabať tak môžete potom hobliny nájsť aj v polke izby hoci je akvárium niekde pri stene ( a sakra zle sa tie hobliny dávajú preč z koberca, o pilinách radšej ani nehovorím).

 

Menenie podstielky

 

Raz za deň odstránte zvyšky potravy - týka sa to hlavne ovocia, zeleniny a podobne, nech im to tam nehnije. Zmesy si oni zahrabú a vyhrabú si ich keď budú hladné. Raz za týždeň alebo dva, odstráňne všetky hobliny. Hniezdo im môžete nechať. Raz za mesiac prípade dva mesiace odstráňte všetky hobliny a umyte klietku s vodou a trochou dezinfekcie. Pred daním novej podstielky klietku riadne opláchnite a osušte. Počas tejto procedúri umyte a vydezinfikujte aj prechodové rúry ak ich klietka má, pretože pieskomily v nej radi spia a často si niekde v jednej časti urobia wc. Čo sa týka akvária stačí ho umývať a dezinfikovať raz za štvrť prípadne pol roka. Pri normálnom menení podstielky vždy vyčistite poriadne sklenené dno na mieste, kde chodia na wc.

Podstielku meníme vždy podľa potreby. Menenie závisí aj od počtu pieskomilov, ktoré chováte.

Podstielku nikdy nenechávajte smrdieť, pretože pieskomily môžu zo špinavej podstielky chytiť nejaké choroby a zápaly!

 

 

Úkryt

 

Pieskomily potrebujú mať miesto, kde sa môžu skryť a pokojne vyspať, miesto kde sa budú cítiť v bezpečí. Vhodné sú hlavne drevené domčeky bez dna, ktoré sa dajú kúpiť v chovateľskom obchode. Najlepšie je ak nie sú farbené ani lakované. Určite nekupujte domčeky z plastu lebo tie rozhryzú za pár dní, v prípade nudy aj hodín. Domčeky nemôžu byť pospájané klincami alebo hociakými podobnými kovovými časťami, pretože domček budú určite hrýzť a keby sa prehrýzli ku klincom mohli by sa škaredo poraniť. Mohli by mať aj keramické úkryty (črepník, domček), ale budú ich chladiť steny a ak budú mať dno tak aj to. Pri výbere dreveného domčeka nevyberajte tie z ktorých trčia triesky ani domčeky z príliš mäkého dreva, či domček čo vyzerá podozrivo labilne alebo je odfláknuto vyrobený.

 

Na hniezdo

 

Ak je chladnejšie alebo samička čaká mladé, tak je vhodné dať pieskomilom niečo z čoho si urobia hniezdo. Ja im hlavne dávam čisté papierové vreckovky natrhané na pásy, ktoré si potom pieskomily potrhajú ako chcú. Nevhodné sú noviny, ktorých potlač môže pieskomilom uškodiť aj ich otráviť. Nevhodná je aj vata, drevitá vata, pletiaca priadza alebo syntetické vlákna, pieskomil sa nielen do toho môže nejak zamotať( čo je ten najmenší problém), ale hlavne mu to chudákovy môže upchať žalúdok (a ukončiť jeho krátky život). Ak napr. zhltne kúsok z papierovej vreckovky nič sa mu nestane.

 

Spolubývajúci

 

Ak máte doma ešte iného domáceho miláčika - psa alebo mačku - umiestine akvárium/klietku tak aby nan nemohli poriadne dosiahnuť, prípadne na také miesto kde ho nebudú môcť zvaliť (hlavne klietok sa to týka, keďže sú váhovo lahšie ako akváriá).Napríklad oprite dlhšiu časť o stenu alebo bočnú stenu skrine na pevný podstavec (stôl, komoda...). Vrchnú časť niečím zaťažte aby si mačka či pes napr. nemohli nejako odklopiť poklop na akváriu. Zaťaženie je výhodné aj v tom prípade, ak je poklop z lahšieho plastu a máte tam pieskomila, ktorý miluje neustále skákanie a narážanie do poklopu, aby sa nestalo, že sa mu nejako podarí posunúť časť poklopu (ak ho máte z dvoch častí) a utiecť.

 

Skrotenie pieskomila a ako s nimi zaobchádzať

 

Výhodou je ak získate pieskomila od skúseného chovateľa alebo kamaráta. Tieto pieskomily bývajú často už do väčšej či menšej miery skrotené.

Ak sú pieskomily príliš plaché a nezvyknuté na ľudskú ruku, musíte ísť na ne pomaly. Prvý deň čo si takéhoto pieskomila donesiete domov, ho necháte spoznať jeho nové bývanie a snažte sa ho pozorovať potichu. Hlučné rozprávanie, kričanie, búchanie a podobné hlasné zvuky pieskomila ešte viac rozrušia, zároveň ho stresujú a ešte viac sa utiahne do úkrytu.

Až na druhý deň do akvária/klietky dajte ruku aby si Vás pieskomil očuchal a preskúmal. Nikdy si ho neberte do ruky násilím, dosiahnete iba to, že sa Vás začne báť. Ak chcete pieskomila vybrať z klietky a ešte sa neodvažuje vyliezť Vám na ruku, tak ho uchopte pri koreni chvosta. Ak ho chytíte v inej časti môže !!! pustiť kožu ako obrannú reakciu !!! a potom ho budete musieť ihneď odviezť k veterinárovi aby mu ošetril vzniknutú ranu.

Pieskomila berte do ruky jemne a nikdy ho nestláčajte. Ak pieskomila vydesíte alebo príliš silno uchopíte môže Vás uhryznúť. Pieskomily Vás nikdy nepohryzú bezdôvodne. Nerobte pri nich prudké pohyby inak sa môžu veľmi vyplašiť. Ak máte pieskomila na rukách alebo na pleci kráčajte pomaly, a potichu sa mu prihovárajte vždy, keď máte možnosť. Pieskomily sa naučia rozoznávať Váš hlas a neskôr sa môžu naučiť aj reagovať na svoje meno. Dokonca prídu na Vaše zavolanie.

Dávajte pozor aby pieskomily nespadli, pády sú pre nich nebezpečné. Nevidia dobre do diaľky a veľmi zle rozoznajú, kde napr. končí Vaša posteľ alebo stôl!

 

Privykanie na ruku

 

Na ruku ho privyknete tak, že najprv pieskomilovi ponúknete jeho obľúbenú potravu (napr. slnečnicové semiačko) a počkáte kým si ho nevezme, nemusí sa to podariť na prvýkrát, ale budte trepezlivý, skôr či neskôr si ho vezme, no najskôr Vám musí začať dôverovať. Keď zvládne prvý krok tak si do ruky nasypte jeho potravu a on musí prísť k Vám a vyberať si z nej na čo má chuť. Neskôr si môže dokonca na Vašu dlaň sadnúť a tak konzumovať, čo je veľmi dobré znamenie, že Vám už verí a nebojí sa Vás. Po druhom kroku začnete pieskomily privykať na zdvíhanie, počkáte kým si sadne na Vašu dlaň, druhou rukou vytvoríte nad pieskomilom striešku a pomaly ho zodvihnete, dávajte pozor aby Vám z rúk nevyskočil a nepadol z veľkej výšky na zem. Keď si na to zvykne môžete ho už pokojne brať na ruky a nechať ho behať z jednej ruky do druhej, môže Vám vybehnúť na rameno, či poza krk behať z jedného pleca na druhé. Po tomto úspechu si na Vás pieskomil už zvykol, a aj na to, že ho dvíhate a vyberáte z akvária/klietky. Keď ho máte na rukách môžete ho jedným prstom hladkať v smere srsti po chrbátiku či boku - ak Vám to dovolí a opatrne sa s ním hrať.

 

Kŕmenie

 

Pieskomily majú radi rôzne obilninovo- granulové zmesy pre hlodavce, ktoré kúpite v petshope. Dávajte ale pozor aby ste nekúpili krmivo určené čisto pre králiky či morčatá, pretože sú tam dosť veľké niektoré granule, ktoré potom pieskomily nechcú. Často im tieto zmesy ani nechutia, lebo sú špeciálne navážené tak aby sadli metabolizmu zajka či morčiatka. Najlepšie je ak kúpite zmesy obohatené o vitamíny, tie Vášmu zvieratku len prospejú a udržujú ho zdravé. Niektoré zmesy majú v sebe aj sušené ovocie, zeleninu či orechy, naše pieskomily milujú hlavne tie, kde sú sušené banány a arašidy :), naopak sušená zelenina im vôbec nechutila. Najlepšie je ak vyskúšate niekoľko značiek a podľa toho ako budú Vašim pieskomilom chutiť im budete kupovať najobľúbenejšiu značku.

 

Na prilepšenie

 

Niektorým pieskomilom chutí aj zelenina. Pieskomily môžu konzumovať koreňovú a listovú zeleninu. Musí byť vždy v surovom stave! Majú radi hlavne mrkvu, no moje zjedia aj malé množstvá paradajky, uhorky alebo papriky.

Čo sa týka ovocia, obľubujú hlavne jablká a zjedia aj hrozno či melón alebo hrušku. Každý pieskomil má obľubené ničo iné. Nikdy im nedávajte citrusové ovocie - pomaranče, mandarinky a podobne! Zistila som, že mojim chutí banán v malých množstvách a neškodí im, takže myslím si, že ten sem-tam môžu.

Niektoré pieskomily majú radi aj seno, aj keď moji ho nikdy nemali a nejak im ani nechýba.

 

VODA

 

Niektorý tvrdia, že im stačí voda z potravy, iný, že nie. Môj názor je ten, že napájačka nesmie chýbať a pieskomil sa môže napiť kedy chce. Napríklad naše pieskomily si vodu vždy pýtajú ak sa minie v napájadle.

No dávajte pozor ak nejaký pieskomil začne piť príliš veľa vody! V tom prípade je dosť pravdepodobné, že je chorý a treba s ním ísť k veterinárovi!

 

Obrusovanie zúbkov

 

Najvhodnejšie je drevo z ovocných stromov. Drevo nesmie byť mäkké a plné triesok. Konáre zo zlatovky, rododendronu, cezmíny a vždy zelených stromov (ihličnany) sú pre pieskomily jedovaté! Materiály z tenkého plastu sú dopredu odsúdené na rýchli zánik, pieskomily ich rýchlo rozhryzú a je nebezpečné ak ich aj prehltnú, pretože ich nedokážu stráviť. Preto je najlepšie ak aj poschodia v klietkach, či prechodové rúry sú z tvrdšieho odolnejšieho plastu. Vhodné sú na hryzenie hlavne čo najmenej popísané a potlačené kartóny (rôzne krabičky a krabice od potravín a podobne), ruličky z toaletného papiera alebo kuchynských utierok.

 

Zábava

 

Pieskomily radi šrotujú "demolujú" ruličky od toaletného papieru či utierok, narýchlo spravené domčeky či preliezky z kartónu. Môžete im kúpiť v obchode rôzne drevené preliezky alebo plastovú guľu na behanie po izbách ( v tomto prípade odporúčam najväčšiu veľkosť pre ich dlhý chvost a hlavne priehladné steny, farebné ich stresujú, nevedia kam idú a preto si väčšinou sadnú a stoja na mieste). Radi behajú po izbe, preto ak ich púštate vymedzte im nejako priestor alebo im aspoň znemožnite prístup do škár za nábytkom a cestu ku káblom a drôtom. Niektoré pieskomily sa naučia behať v kolese. Nikdy im nekupuje tie umelé alebo kovové, čo behajú po tyčkách medzi ktorými su odstupy, môžu si na nich zlomiť nôžku, alebo sa im zachytí chôst (najhoršia varianta - môžu si zlomiť väz)! Najlepšie sú plné kolesá,ktoré majú zvnútra rebrá aby sa pieskomilovi nešmýkalo a dobre behalo. V takomto kolese k zraneniu nedôjde, len dávajte pozor aby ho nezačal príliš okusovať. Možné je, že sa také predávajú aj kovové.

 

Čo robiť ak Vám pieskomil utiekol?

 

Ak sa Vám pieskomil predsa len dostane za nábytok, ak je nábytok menší tak ho opatrne odtiahnite od steny a pieskomila vydurte a potom rýchlo zoberte (sú rychle a mrštné, takže Vám to môže zabrať kopec času). V prípade ak je nábytok ťažký dajte si do izby, najlepšie k posteli, vysoký kýbel, doň nasypte potravu a oprite on rebrík, alebo niečo po čom utečenec môže vyšplhať hore. Hlad ho vyženie hladať si potravu a chytí sa do kýbla, ktorého steny sú hladké a preto mu chvílu potrvá kým vyskočí von. Odporúčam si pripraviť k posteli aj baterku aby ste videli čo sa deje a neprišlapli pieskomila behom k najbližšiemu vypínaču. Ďalšia možnosť je nasypať potravu na šuchotavý sáčok, tak budete tiež počuť, že sa prišiel najesť.

V prípade ak sa Vám pieskomila nepodarí chytiť pár hodín po úteku alebo v noci, dávajte si pozor pri otváraní a zatváraní izbových dverí! Inak sa pieskomil mrštne premiestni do inej izby a môže Vám behať po celom byte. Čo by zabralo naozaj dosť dlhú dobu, kým by ste ho našli a odchytili. Za ten čas, čo vy by ste ho volali v spálni, pieskomil by mohol ohrýzať káble v obývačke, alebo by sa stal obeťou Vášho psa či mačky v kuchyni, prípadne by mohol vybehnúť z bytu alebo domu a to by ho už fakt asi iba Pán Boh našiel...

 

Skamarátenie sa s novým prírastkom

 

Ak je Váš pieskomil ešte mláďa ľahko sa skamaráti s novým pieskomilom - najlepšie starým do 12 týždňov, rovnako aj dospelý skorej prijmú do skupiny mláďa ako dospelého jedninca - pre nich je dospelý - keď je pieskomil schopný rozmnožovania. Pri dospelých jedincoch nie je tento proces vôbec jednoduchý a buď si na jeho konci sadnú alebo vôbec nie. Pieskomily sú dosť teritoriálne zvieratá a tak si pred prišelcom chránia svoje územie, vlastných členov smečky, prednosť pri párení (alfa samec, alfa samica) a potravu či prísup k vode.

 

Akvárium alebo klietku predelíme na dve časti tak aby sa jeden k druhému nemohli dostať a ublížiť si. Najlepšie je akvárium/klietku predeliť pletivom po čo najväčšej dĺžke priestoru, čiže cez stred na šikmo od jedného rohu k druhému. Takéto predelovacie pletivo si musíte vyrobiť sami alebo s pomocou niekoho, nepredávajú sa už hotové v obchodoch. Musíte ísť do železiarstva a kúpiť kovové pletivo - oká pletiva musia byť iba také veľké aby sa  cez ne nemohli pieskomily pohrýzť, ale musia sa vidieť! - dostatočnej dĺžky a výšky a upevniť ho po stranách o nejaké drevené alebo kovové tyčky správnej veľkosti. Keď už máte predelené akvárium/klietku do jednej časti dáte domáceho/domácich a do druhej prišelca. Strany obom meníme po niekoľkých hodinách. Aby si zvykali na pach toho druhého a napáchli novým pachom. Po 5-7 dňoch skúste predel vybrať - pripravte si rukavice a flašu so studenou vodou, ktorá ma vo vrchnáku otvor. Ak sa začnú biť oddelte ich od seba, ak sa nebude dať postriekajte ich vodou z pripravenej fľaše (niekedy ani to nepomôže a musíte ich oddeliť nasilu, preto tie rukavice aby Vás v zápale boja nepokúsali). Keď sa už bijú idú si po krku - doslova.

Ak sa k sebe nebudú správať agresívne pletivo necháme vonku, ale odporúčam ho dávať ešte prvý-druhý deň preventívne na noc, keby si to niektorý z pieskomilov náhodou rozmyslel počas noci.

 

Myslím, že ak sa ani po mesiaci- dvoch spoznávania Váš pieskomil alebo prišelec nehodlajú skamarátiť, je jasné, že nový musí ísť späť do obchodu skade ste ho kúpili alebo k niekomu inému a Vás  čaká rovnaký kolotoč od znova s iným pieskomilom, ak sa rozhodnete to znova podstúpiť. Možno ten ďalší bude už ten pravý :).

 

Keď začnú problémy v dovtedy mierumilovnom nažívaní pieskomilov, čo sa poznajú dlhšiu dobu

 

    Môže sa stať, že po mesiacoch/rokoch spoločného spolunažívania sa odrazu vaše pieskomily pohádajú. Konflikt môže vyústiť až do takej miery, že dominantný samec/samica/pár začne bývalého člena skupiny pokladať za nepriateľa/nežiaduceho a pokúsi sa ho odohnať. Stáva sa to aj pri zmene hierarchie - dovtedy dominantý samec/ samica stratí svoje postavenie a ostatné bojujú o jeho  "funkciu" a tí ďalší potom o ostatné uvoľnené pozície v skupine. 

    Niekedy sa to urovná rýchlo, ale často sa stáva, že jeden z pieskomilov už nebude prijatý do skupiny novým dominantným pieskomilom/párom. Keďže z akvária/klietky nemôže odísť/ujsť, začne ho napádať vodca, poprípade aj za pomoci niektorých ostatných členov a urobia všetko preto aby sa ho zbavili. V tomto prípade sa musíte rozhodnúť či zo skupiny odoberiete hlavného agresora/agresorov alebo obeť...nikdy neviete kto konflikt začal, alebo prečo sa rozhodli práve toho jednica odohnať, ale už nikdy nebude možné ich nechať spoločne v jednej skupine! 

    Akokoľvek sa rozhodnete, je na vás či pieskomila vybratého zo skupiny budete chovať samého -  poprípade neskôr sa k nemu pokúsite dať nového pieskomila - nemusí to ale vyjsť, a takýto pieskomil môže často ostať do konca života samotárom, ktorému sa treba viacej venovať, alebo mu nájdete nový domov.

 

Choroby pieskomilov

 

Prejavy ochorenia: pieskomil odmieta potravu, len posedáva, polihuje, je celkovo malátny a nejavý o nič ani o nikoho záujem. Môže mať hnačku. Z očí alebo nosa mu môže tiecť. Objavujú sa mu lysiny na kožúšku alebo sa neprestajne škrabe. Zakalujú sa mu očká, na nošteku má chrasty.

 

 

Pieskomil je malátny alebo strnulý a môže mať zvláštne dýchanie a trošku sa triasť,nereaguje na Váš hlas a dá so sebou manipulovať akoby bol handrová bábika. Váš piekomil sa mohol prehriať, mohol padnúť z výšky alebo sa príliš zľakol nejakého hluku alebo prudkého pohybu, prípadne ste ho stisli viac ako ste mali. Umiestnite ho tak aby bol na tmavom chladnejšom mieste a musí mať dostatok kľudu.

Ak viete, že sa zľakol opatrne ho majte v ruke a jemne ho hladkajte - niekedy to pomáha (vlastná skúsenosť) a môžete sa mu aj trošku jemne prihovárať aby sa upokojil.

Ak sa jeho strunulý stav nemení, prípadne sa objaví aj výtok z očí či nosa alebo sa mu v kožúšku začali robiť chrasty či vypadávať srsť a nechce Vám žrať zavolajte k veterinárovi o radu alebo ho rovno k nemu zaneste.

 

Hlavne v prípade hnačky nikdy nečakajte, može mať infekciu, rýchlo ho odneste k veterinárovi.

Ak pieskomil kýcha, má podráždené očká a tečie mu z nosa, môže ísť o alergiu na podstielku alebo nejaký materiál v klietke/akváriu, no môže byť aj prechladnutý. Snažte sa ho držať v teple, ak mu to neprejde do ďalšieho dňa navštívte s ním veteriára.

V prípade tvorenia sa lysín na kožušteku môže ísť o roztoče alebo pleseň, tu Vám poradí veterinár a predpíše mu liečbu.

Ak sa pieskomilovi vyhodia opary na papuľke alebo nose, nikdy nečakajte a vyhľadajte pomoc veterinára!

Prerastené zúbky mu veterinár bezbolestne skráti (no ak má pieskomil dosť vecí na okusávanie, nikdy sa mu to nestane).

Ak sa Váš piekomil neustále škriabe mohol chytiť od iných domácich zvierat blchy a podobnú háveď. Treba kúpiť sprej proti nevítaním hosťom, ktorý je špeciálne určený pre malé zvieratá. Značku Vám poradia v petshope alebo sa môžte poradiť aj s veterinárom.

Ak sa pieskomil zraní, že sa poreže posnažte sa mu ranu vydezinfikovať, no ak sa ranka zapáli odneste pieskomila k veterinárovi. Pri väčších ranách je jasné, že hneď vyhľadáte veterinárnu pomoc.

Ak Váš pieskomil zhodil kožu z chvosta odneste ho k veterinárovi, ktorý ho ošetrí.

Keď spozorujete, že sa Vášmu pieskomilovi zakalilo jedno očko alebo aj obe, môžu sa ako sprievodné objaviť aj chrasty na nose prípadne pri oku, hneď navštívte veterinára. Váš pieskomil má zákal a treba to čo najskôr liečiť, neskorá liečba očko síce prelieči, ale pieskomil už na to očko nemusí dobre vidieť (vlastná skúsenosť). Bez liečby môže úplne oslepnúť!